VİRÜSLER VE DEZENFEKSİYONVİRÜSLER VE DEZENFEKSİYON

VİRÜSLER VE DEZENFEKSİYON

Virüsler ökaryatik veya prokaryotik hücre yapısı göstermeyen, tek başlarına metabolik aktivite göstermeyen ve üremek için mutlaka canlı hücrelere gereksinim duyan enfeksiyon etkenleridir. Boyutları 20-300 nanometre arasında değişmektedir. Çok küçük oldukları için ışık mikroskobu ile görülemezler. Ancak elektron mikroskobu ile görülebilirler. Virüsler prokaryot ve ökaryot bir hücrede bulunan organel ve stoplazmaya sahip değillerdir. Virüslerde protein sentezi için gerekli enzimler ve ribozomları yoktur. Yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için gerekli enerjiyi tek başlarına sağlayamazlar. Üremek için mutlaka canlı bir hücreye gereksinim duyarlar. Canlı hücre dışında üreyemezler. Virüslerde kendine özgü yapıdaki moleküllerin yapılanmasını yöneten genetik bilgi DNA veya RNA tarafından sağlanır. Virüsler çekirdek, kılıf ve bazı virüslerde zarf olmak üzere temel olarak üç bölgeden oluşur.

 

Sağlıklı çevre koşulları ve yaşam için; içtiğimiz su, yediğimiz gıdalar başta olmak üzere günlük hayatımızda kullandığımız her türlü maddenin hastalık yapıcı mikroorganizmalardan arındırılmış olması sağlıklı bir yaşam için zorunludur. Bu nedenle mikropları öldürmek veya üremelerini durdurmak amacı ile günlük hayatımızda her alanda çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemleri uygulayarak mikroplar ile mücadele etmekteyiz.

 

Teknik olarak bir cismin üzerinde veya içinde bulunan mikroorganizmaların tüm formlarının öldürülmesi işlemine sterilizasyan, sadece patojen formlarının öldürülmesi veya üremelerinin durdurulması işlemine dezenfeksiyon denilmektedir.

 

Dezenfeksiyonda amaç 5 dakika üzerinde ancak 10 dakikadan daha az bir süre içinde patojen mikroorganizma sayısını %99.999 oranında düşürülmesidir.

 

Genel olarak Sterilizasyon işlemlerinde fiziksel yöntemler tercih edilirken, dezenfeksiyon işlemlerinde amacına göre çeşitli kimyasal maddeler kullanılmaktadır.

 

Pestex İlaçlama olarak İstanbul ‘ un tüm ilçelerinde Ev, İş yeri ve tüm alanlarda Sağlık Bakanlığından onaylı olan dezenfeksiyonları kullanarak profesyonel ekiplerimizle sizlere hizmet vermekteyiz.

 

 

Profesyonel fümigasyon hizmetlerimizi tüm Türkiye'ye sağlamaktayız. İstanbul'un her semtine en uygun fiyatla, kokusuz %100 ekolojik ve garantili böcek ilaçlama hizmetimizi ulaştırmaktayız.

Arayın